Nowoczesne rozwiązania płatnicze: Terminal płatniczy - rodzaje, korzyści i integracja.
Nowoczesne rozwiązania płatnicze: Terminal płatniczy - rodzaje, korzyści i integracja.

Płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów, którzy regularnie korzystają z terminali płatniczych dostępnych w sklepach, marketach i punktach usługowych. Odstępujemy stopniowo od tradycyjnej gotówki na rzecz wygodnych płatności kartą lub smartfonem z technologią NFC.

Jakie rodzaje terminali płatniczych istnieją?

Terminal płatniczy ma zwykle prostą i poręczną formę, która niezależnie od modelu obejmuje klawiaturę do wpisywania numeru PIN oraz czytnik transakcji zbliżeniowych. Najpopularniejsze są terminale stacjonarne (POS), które charakteryzują się przystępną ceną w porównaniu do mobilnych. W zestawie często znajduje się także osobny PIN-pad, który pozwala klientowi na wpisanie PIN-u lub przyłożenie karty podczas płatności.

Terminale mobilne natomiast wymagają modułu GSM z kartą SIM lub połączenia Wi-Fi (GPRS). Z takiego urządzenia korzystają często taksówkarze lub dostawcy jedzenia na wynos, którzy większość czasu spędzają poza budynkiem. W sklepach, gdzie instalacja wielu terminali stacjonarnych byłaby trudna, warto również rozważyć zastosowanie terminali mobilnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając terminal płatniczy?

Podczas zakupu terminala płatniczego, niezależnie od rodzaju, warto zwrócić uwagę na opłatę za dzierżawę lub cenę zakupu urządzenia na własność. Różne modele mogą różnić się także czasem księgowania pieniędzy oraz gwarancją i dostępem do serwisu w przypadku awarii. Długoterminowa gwarancja i możliwość skorzystania z urządzenia zastępczego podczas naprawy są wygodnymi opcjami dla przedsiębiorców.

Korzyści płynące z używania terminali płatniczych

Największą korzyścią dla klientów jest możliwość bezgotówkowej zapłaty za zakupy. Jednak terminali płatniczych można korzystać nie tylko do płatności kartą. Coraz częściej oferują one dodatkowe funkcje, takie jak wypłata gotówki (cashback), doładowanie telefonu, zapłata rachunków czy dokonywanie płatności w innych walutach.

Integracja terminala z kasą fiskalną

Jednym z najnowszych trendów na rynku terminali płatniczych jest integracja z kasami fiskalnymi. Dzięki połączeniu tych dwóch systemów, transakcje dokonywane za pomocą terminala płatniczego automatycznie zostaną uwzględnione w raporcie kasy fiskalnej, co przyspieszy proces rozliczeń i ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej oraz eliminuje pomyłki kasjera, przy przepisywaniu sumy paragonu na terminal.   

Wniosek

Terminale płatnicze stanowią obecnie niezbędne narzędzie dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić swoim klientom szybką, wygodną i bezpieczną obsługę. Wraz z rozwojem technologii, nowoczesne terminale oferują wiele innowacyjnych funkcji, które poprawiają jakość obsługi i zwiększają efektywność punktu sprzedaży. Integracja z kasą fiskalną, która będzie obowiązkowa od stycznia 2025 roku, jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia satysfakcji klientów, zysków firmy oraz ułatwienia zarządzania płatnościami.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 533 776 606
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl